مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید مهدی
نام خانوادگی:میرمسیب
شهرت:میرمسیب
پست الکترونیک:smm32172@yahoo.com
آدرس وب سایت:http://www.mirmosayeb.com
نخصص ها:علوم حدیث

زندگی نامه

حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله و سلم) در بزرگداشت قلم فرموده است «...و القلم من الله نعمة عظیمة و لولا القلم لم یستقم الملک و الدین و لم یکن عیش صالح» (محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج13، ص258، ح2، باب12استحباب تعلم الکتابه).

این‌جانب سال 1343 در شهرضا به دنیا آمدم. پس از گذراندن دوره راهنمایی نزد معلمانی نوعاً ارزشمند چون سردار رشید سپاه اسلام شهید همت، جهت تحصیل علوم حوزوی به مدرسه علمیه صاحب الزمان (علیه‌السلام) شهرضا رفتم و پس از چهار سال تحصیل در این مدرسه به حوزه علمیه قم عزیمت نمودم و پس از یک‌سال استفاده از دروس آزاد حوزه علمیه قم خدمت حجج اسلام و المسلمین سید هاشم حسینی بوشهری و سید عبدالعظیم حسینی به مدرسه  المهدی (مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی) رفتم و به تحصیل ادامه دادم و پس از دو سال تلمذ در محضر مبارک اساتید آن مدرسه، محضر برخی از اساتید دوره سطح و عالی از جمله حجج اسلام و المسلمین: «موسوی تهرانی»، «طاهری خرم آبادی» و آیات عظام: «صالحی مازندرانی»، «حسین مظاهری» و ... را درک نمودم که اکنون نیز ادامه دارد.

تقریبا از سال 1370 دست به قلم شده و تألیف و تحقیق را آغاز نمودم که برخی ازآن‌ها منتشر شده و برخی به دلیل‌های مختلفی تاکنون به چاپ نرسیده است. که فهرست آن‌ها عبارت است از:

الف) آثارچاپ و منتشر شده:

1.« آیین عشق» (گرد آوری و توضیح اشعار حکیم اسدالله قمشه ای همراه مطالبی سودمند) این کتاب در سال 1383 چاپ و منتشر گردید. در همان هنگام از کلیه شعرای شهرضا نمونه شعرهایی گرفتم و آماده سازی کردم ولی در ترتیب قرار دادن نام آنها با مشکل روبرو شدم لذا به چاپ نرسید البته چکیده ای از این اشعار را در کتاب آئین عشق به کار برده‌ام.

2.« با سالکان وادی نور»، مطالبی دست‌أنویس در موضوع عقیدتی، اخلاقی و سیر و سلوک از دانشمند متأله شهرمان آیت‌الله حاج شیخ قدرت‌الله نجفی قمشه‌ای که تحقیق، تصحیح، پاورقی و آماده سازی آن به عهدة بنده بود و در سال 1384 به چاپ رسید.

3. تحقیق و تصحیح کتاب«جذبه حقیقت یا اید‍ئولوژی ولایت» از دانشمند معظم و خطیب توانای شهرمان آیت‌ا‌‌لله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپورکه با عنوان «خورشید امامت و ولایت» در سال 1385چاپ و منتشر گردید.

4.« قطره ای از دریای معارف»، مجموعه مطالبی در موضوع عقاید، اخلاق و احکام اسلامی از آیت‌الله نجفی قمشه‌ای که طی سه سال در ستونی از روزنامه رسالت منتشر می‌شد را پس از تدوین، تصحیح ، تحقیق و پاورقی‌های مناسب در پنج فصل با عناوین 1. عقایداسلامی 2. احکام اسلامی 3. اخلاق اسلامی4. اندیشه امروز 5. حدیث نفس. فصل بندی و تنظیم نمودم. این کتاب شامل مطالبی سودمند و خاطرات درون و برون مرزی ایشان می‌باشد که در دوجلد تنظیم گردید و در پاییز 1388 توسط انتشارات اسوهٔ چاپ و منتشر گردید . مطالب دیگری نیز از معظم له در دست آماده‌سازی دارم که عناوین آن‌ها ذکر خواهد شد.

5.« مرغ باغ ملکوت(1)» یادنامه استاد فقید حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا محسنی هم‌زمان با ارتحال آن مرحوم (خرداد 1372).

6.« مرغ باغ ملکوت(2)» گذری به زندگانی و وصیت‌نامه استاد معظم، خدوم و فقید، مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ مرتضی عظیمی به مناسبت ارتحال آن بزرگوار (خرداد 1387) این دو عنوان در سطح محدودی کپی و توزیع گردید.

7. تحقیق، تصحیح، پاورقی و ویرایش کتاب الدرة البیضاء، شرح منظوم  خطبه اول ، دوم و خطبه همام نهج البلاغه اثر دانشمند فقید حجت الاسلام و المسلمین سید حسن میربد که در سال 1340 شمسی با مقدمه حکیم الهی قمشه‌ای  چاپ و منتشر شده بود. پس از تحقیق، تصحیح، به همت مدیر انشارات مهرامیرالمومنین(ع) منتشر گردید.

8.تحقیق و تصحیح جزوه« نگرشی بر هفتاد و نهمین خطبه نهج البلاغه» اثر استاد فقید، حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مرتضی عظیمی«ساعی قمشه ای» که پس از تحقیق و تصحیح با عنوان سیمای زن، به همت انتشارات امیر کلام در تابستان سال 1390 چاپ شده است.

9. تحقیق و تصحیح دستنوشته هایی از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غدیرعلی ممیز (قدس سره) با عنوان «کشکول مانند» که توسط انتشارات فرهنگ رایان در بهار 1393 چاپ و منتشر گردید.

10. تحقیق و تصحیح دستنوشته‌هایی در تفسیر قرآن مجید از مرحوم آیت‌الله سید علی کمالی دزفولی که با پیشنهاد و هم‌یاری آقای سید مجتبی مجاهدیان با عنوان«تفسیر قرآن برای همه» انجام گرفته و تا کنون جلد اول آن چاپ و منتشر گردیده است.
11 تا21. تحقیق و تصحیح دستنوشته‌هایی از حجت‌الاسلام و المسلمین سید فضل الله تهامی گلپایگانی.که مجموعه ۵ جلدی معارف اسلام، فرهنگ اسلام، فروغ اسلام، رهبران اسلام، شهید اسلام. و همچنین شناخت آفریدگار، بهترین بانو، بهترین حکایات، مجموعه داستان، امام موسی کاظم(ع)، به سوی قیامت نام گرفت و تمامی آن‌ها به تعدادی محدود چاپ دیجیتالی شد و منتشر گردید).

22. تحقیق، تنظیم و تصحیح کتاب تغییرات از عبدالله فرهادی. این کتاب نیز به تعدادی محدود به صورت چاپ دیجیتالی شد و منتشر خواهد شد).

ب ) آثار آماده چاپ :

1. تحقیق و تصحیح کتاب داستان فکاهی، ازعلامه فقید آیت‌الله میرجهانی اصفهانی(آماده چاپ).

2. تدوین و تصحیح درس‌های صرف و نحو و تجزیه و ترکیب استاد فقید حاج سیف‌الله امامی.

3.پیاده سازی، تحقیق و تصحیح جزوات اخلاق نظری (ویژه طلاب علوم دینی پایه های 1تا 3) از آیت‌الله نجفی قمشه‌ای.

4. پیاده سازی، تحقیق و تصحیح درس‌هایی از معظم‌له در سیر و سلوک و امر به معروف و نهی از منکر که با عنوان«چشمه‌های سلوک» تدوین یافته و اکنون آماده چاپ است.( کلیه آتار معظم له در مجموعه آثار نرم افزاری، با عنوان در کوچه‌های محبوب منتشر گردیده است. 
5.. مرد فریاد و سکوت (زندگی‌نامه معظم له).

6. گردآوری و تدوین کتاب از چشمه سقا، شرح حال و نسب‌نامه شجره عباسیه(زندگینامه و کراماتی از امامزاده شاه سید علی(ع) مدفون در قم) نبیره قمربنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) همراه با آداب زیارت، گزیده‌ای از زندگی‌نامه حضرت ام البنین(س)، چکیده‌ای از زندگی‌نامه و ازدواج و نسل حضرت ابوالفضل‌العباس(ع).

7. ترجمه و تصحیح سبک زندگی اسلامی( با الهام از رساله حقوق امام سجاد(ع)) دست‌نوشته‌ای از مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصادق احمدی آباده‌ای.(در دست تکمیل).

ج) آثار ناقص و در دست تکمیل:

1. مجموعه اشعار و زندگینامه شعرای معاصر و گذشته شهرضا.2.سعادةالطالبین(توضیحی برآداب المتعلمین خواجه نصیرالدین طوسی).3. الحجرات (گذری برسوره مبارکه حجرات). 4.طریق العیش (نکاتی از زندگانی یکی از دوستان)5. تصحیح، تحقیق و آماده سازی دستنوشته هایی از آیت الله سید علی موسوی کمالی دزفولی با عنوان تفسیر قرآن برای همه(جلدهای2 به بعد).6. مصدریابی کتاب علم غیب آیت‌الله حاج شیخ علی نمازی شاهرودی(این کتاب ظاهرا چاپ و منتشر گردیده است ولی اطلاعی ندارم.) 7...... .

د)آثار کمکی

برخی از دوستان اهل قلم در تدوین کتاب‌های خویش از اینجانب کمک گرفته‌اند که در ابتدا یا انتهای کتاب‌هایشان به آن اشاره کرده‌اند از آن جمله است: 1.کتاب«سیمای شهرضا» سید علیرضا حجازی، 2.«مجالس توحید فطری» محمد رضا باقی، 3 و4.«سیمای قرآن» و«امام مهدی موعود» سیدفضل الله تهامی گلپایگانی،5 و 6«گفتمان موعود» و« گزیده علوم قرآنی» علامه سید علی کمالی دزفولی؛ سید مجتبی مجاهدیان. 7. عرفان ثقلین، حجت الاسلام دکتر سید سلمان صفوی.8. بازبینی(قبل از چاپ) کتاب شهرضای قدیم، محمد حسین اسماعیلپور. 

ضمنا ویرایش و مقابله مطالب برخی از نشریات مانند نشریه اطلاع رسانی معارف ویژه اساتید دروس معارف اسلامی دانشگاه‌های کشور و ره توشه تبلیغ، ویژه ماه مبارک رمضان سال 1427 که توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر گردیده است را عهده دار بوده‌ام.

در برخی مساجد شهرضا امامت جماعت و وعظ و سخنرانی داشته ام که عبارتند از مسجد امیرالمؤمنین(ع)، مسجد الرسول (ص)، مسجد نو و ... . در سعادت آباد جرقویه و عباس آباد پاکدشت نیز فعالیت تبلیغی و درجبهه های جنگ به عنوان نیروی رزمی تبلیغی حضورداشته ام. امیدوارم خداوند رحمان و رحیم از همگان قبول بفرماید آمین رب العالمین.

در پایان، موفقیت و سرافرازی همه عزیزان و بزرگواران علم و قلم را از خداوند قلم به دستان، همان خدائی که به قلم ارزش داده و به آن سوگند یاد کرده است خواهان و خواستارم. و السلام.