مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید مهدی
نام خانوادگی:میرمسیب
شهرت:میرمسیب
پست الکترونیک:smm32172@yahoo.com
آدرس وب سایت:http://www.mirmosayeb.com
نخصص ها:علوم حدیث

زندگی نامه

حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله و سلم) در بزرگداشت قلم فرموده است «...و القلم من الله نعمة عظیمة و لولا القلم لم یستقم الملک و الدین و لم‌یکن عیش صالح» (محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج13، ص258، ح2، باب12استحباب تعلم الکتابه).

این‌جانب سید مهدی میرمسیب، فرزند مرحوم حاج سید حبیب‌الله(ایشان نوه مرحوم سید علی که از معاریف و متدینین و اهل سخاوت فراوان بوده و در بازار شهرضا که قسمتی از آن به بازارچه سید علی معروف است چند سقاخانه و چند باب مغازه وقف سقاخانه‌ها و وقف اولاد فقیر میرمسیب الی انقراض دنیا کرده است) روز 25 فروردین 1343 شمسی(اول ذیحجه1383قمری) در شهرستان شهرضا(قمشه) به دنیا آمدم. پس از گذراندن دوره متوسطه(راهنمایی) نزد معلمانی نوعاً ارزشمند چون سردار رشید سپاه اسلام شهید محمد ابراهیم همت، جهت تحصیل علوم حوزوی به مدرسه علمیه صاحب الزمان (علیه‌السلام) شهرضا رفتم و پس از چهارسال تحصیل در این مدرسه  خدمت اساتید بزرگواری چون حجج‌اسلام و المسلمین سید نورالله میرکاظمی(جامع‌المقدمات تا پایان الهدایه فی النحو)، شیخ احمد صدیقی(صمدیه‌و سیوطی)، شیخ عبدالعلی بهاری(مغنی‌اللبیب باب اول)، حاج آقا محمد زارعان(مختصرالمعانی)، سید رضا محسنی(معالم‌الاصول)، شیخ مرتضی عظیمی(لمعه کتاب الصلاه) و دروس متفرقه و جنبی را خدمت حاج آقا نصرالله زارعان(تفسیر قرآن سوره حمد)، حاج آقا کبر قریشی(منطق مظفر و حاشیه ملاعبدالله)، حاج سیف الله امامی(صرف و نحو)، حاج علی فرهادی(قرآن و رساله)، حاج علی اکبر شکور(ادبیات فارسی، گلستان سعدی)، و حجج اسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب(اصول عقاید)، شیخ نعمت الله سنجری(نصاب الصبیان)، حاج شیخ علی تاکی(عروه الوثقی)، شیخ عبدالحسین نباتی(اخلاق، معراج السعاده) و.... تلمذ نموده و سپس به حوزه علمیه قم عزیمت و پس از یک‌سال استفاده از دروس آزاد حوزه علمیه قم خدمت حجج اسلام و المسلمین سید هاشم حسینی بوشهری(اصول فقه ج1) و سید عبدالعظیم حسینی(بخشی از لمعه ج1)، سلطان‌محمدی(لمعه ج1تا قبل از کتاب التجاره) به مدرسه  المهدی (مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی) رفتم و به تحصیل ادامه دادم و پس از دو سال استفاده از محضر مبارک اساتید آن مدرسه، محضر برخی از اساتید دوره سطح و عالی از جمله حجج اسلام و المسلمین: «موسوی تهرانی»(رسایل کامل و کفایه ج2)، موسوی گرگانی(کفایه ج1)، عندلیب شیرازی(مکاسب محرمه) «طاهری خرم‌آبادی»(مکاسب بیع)، محقق داماد(مکاسب خیارات)  و آیات عظام: «صالحی مازندرانی»(خارج فقه صلاه)، «حسین مظاهری» (خارج اصول) و ... (خارج مکاسب محرمه) را درک نمودم و اکنون نیز به تحقیق و پژوهش و ادامه تحصیل مبادرت دارم.

تقریبا از سال 1370 دست به قلم شده و تألیف و تحقیق را آغاز نمودم که برخی از آن‌ها منتشر شده و برخی به دلیل‌های مختلفی تاکنون به چاپ نرسیده است. که فهرست آن‌ها عبارت است از:

الف) آثارچاپ و منتشر شده:

1.« آیین عشق» (گرد آوری و توضیح اشعار حکیم اسدالله قمشه ای همراه مطالبی سودمند) این کتاب در سال 1383 چاپ و منتشر گردید. در همان هنگام از کلیه شعرای شهرضا نمونه شعرهایی گرفتم و آماده سازی کردم ولی در ترتیب قرار دادن نام آنها با مشکل روبرو شدم لذا به چاپ نرسید البته چکیده ای از این اشعار را در کتاب آئین عشق به کار برده‌ام.

2.« با سالکان وادی نور»، مطالبی دست‌أنویس در موضوع عقیدتی، اخلاقی و سیر و سلوک از دانشمند متأله شهرمان آیت‌الله حاج شیخ قدرت‌الله نجفی قمشه‌ای که تحقیق، تصحیح، پاورقی و آماده سازی آن به عهدة بنده بود و در سال 1384 به چاپ رسید.

3. تحقیق و تصحیح کتاب«جذبه حقیقت یا اید‍ئولوژی ولایت» از دانشمند معظم و خطیب توانای شهرمان آیت‌ا‌‌لله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپورکه با عنوان «خورشید امامت و ولایت» در سال 1385چاپ و منتشر گردید.

4.« قطره ای از دریای معارف»، مجموعه مطالبی در موضوع عقاید، اخلاق و احکام اسلامی از آیت‌الله نجفی قمشه‌ای که طی سه سال در ستونی از روزنامه رسالت منتشر می‌شد را پس از تدوین، تصحیح ، تحقیق و پاورقی‌های مناسب در پنج فصل با عناوین 1. عقایداسلامی 2. احکام اسلامی 3. اخلاق اسلامی4. اندیشه امروز 5. حدیث نفس. فصل بندی و تنظیم نمودم. این کتاب شامل مطالبی سودمند و خاطرات درون و برون مرزی ایشان می‌باشد که در دوجلد تنظیم گردید و در پاییز 1388 توسط انتشارات اسوهٔ چاپ و منتشر گردید . مطالب دیگری نیز از معظم له در دست آماده‌سازی دارم که عناوین آن‌ها ذکر خواهد شد.

5.« مرغ باغ ملکوت(1)» یادنامه استاد فقید حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا محسنی هم‌زمان با ارتحال آن مرحوم (خرداد 1372).

6.« مرغ باغ ملکوت(2)» گذری به زندگانی و وصیت‌نامه استاد معظم، خدوم و فقید، مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ مرتضی عظیمی به مناسبت ارتحال آن بزرگوار (خرداد 1387) این دو عنوان در سطح محدودی کپی و توزیع گردید.

7. تحقیق، تصحیح، پاورقی و ویرایش کتاب الدرة البیضاء، شرح منظوم  خطبه اول ، دوم و خطبه همام نهج البلاغه اثر دانشمند فقید حجت الاسلام و المسلمین سید حسن میربد که در سال 1340 شمسی با مقدمه حکیم الهی قمشه‌ای  چاپ و منتشر شده بود. پس از تحقیق، تصحیح، به همت مدیر انشارات مهرامیرالمومنین(ع) منتشر گردید.

8. تحقیق و تصحیح جزوه« نگرشی بر هفتاد و نهمین خطبه نهج‌البلاغه» اثر استاد فقید، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ مرتضی عظیمی«ساعی قمشه‌ای» که پس از تحقیق و تصحیح با عنوان «سیمای زن»،  تابستان1390 به همت انتشارات امیرکلام، چاپ و منتشر گردید.

9. تحقیق و تصحیح دستنوشته‌هایی از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غدیرعلی ممیز (قدس سره) با عنوان «کشکول مانند»  که بهار 1393 توسط انتشارات فرهنگ رایان چاپ و منتشر گردید.

10. تحقیق و تصحیح دستنوشته‌هایی در تفسیر قرآن مجید از مرحوم آیت‌الله سید علی کمالی دزفولی که با پیشنهاد و هم‌یاری آقای سید مجتبی مجاهدیان با عنوان«تفسیر قرآن برای همه» انجام گرفته و تا کنون جلد اول آن چاپ و منتشر گردیده است.
11 تا21. تحقیق و تصحیح دستنوشته‌هایی از حجت‌الاسلام و المسلمین سید فضل‌الله تهامی گلپایگانی.که مجموعه ۵ جلدی معارف اسلام، فرهنگ اسلام، فروغ اسلام، رهبران اسلام، شهید اسلام. و همچنین شناخت آفریدگار، بهترین بانو، بهترین حکایات، مجموعه داستان، امام موسی کاظم(ع)، به سوی قیامت، نام گرفت و تمامی آن‌ها به تعدادی محدود چاپ دیجیتالی شد و منتشر گردید.

22. تحقیق، تنظیم، تصحیح و ویرایش دست نوشته‌هایی از عبدالله فرهادی که کتاب «تغییرات» نام گرفت و در تعداد محدودی به صورت دیجیتالی چاپ و منتشر گردید).

23. تحقیق، تنظیم، تصحیح و ویرایش دست نوشته‌هایی دیگر در بیست موضوع متفاوت با عنوان«موضوعات بیست‌گانه» از عبدالله فرهادی، این کتاب نیز به تعداد محدودی به صورت دیجیتالی چاپ و منتشر گردید.

24. تحقیق، تنظیم، تصحیح و ویرایش دست نوشته‌هایی دیگر از عبدالله فرهادی. این کتاب نیز با عنوان«معارف دوازده‌گانه» به تعداد محدودی به صورت دیجیتالی چاپ و منتشر گردید.

ب ) آثار آماده چاپ :

1. تحقیق و تصحیح کتاب داستان فکاهی، از علامه فقید آیت‌الله میرجهانی اصفهانی(آماده چاپ).

2. تدوین و تصحیح درس‌های صرف و نحو و تجزیه و ترکیب استاد فقید حاج سیف‌الله امامی.

3. پیاده سازی، تحقیق و تصحیح جزوات اخلاق نظری (ویژه طلاب علوم دینی پایه های 1تا 3) از آیت‌الله نجفی قمشه‌ای.

4. پیاده سازی، تحقیق و تصحیح درس‌هایی از آیت‌الله نجفی قمشه‌ای در سیر و سلوک و امر به معروف و نهی از منکر که با عنوان«چشمه‌های سلوک» تدوین یافته و اکنون آماده چاپ است.(کلیه آتار معظم له در مجموعه آثار نرم افزاری، با عنوان در کوچه‌های محبوب منتشر گردیده است). 
5.. تحقیق، تصحیح و بازنویسی جزوه مرد فریاد و سکوت (زندگی‌نامه و خاطرات خود گفته آیت‌الله نجفی قمشه‌ای) که توسط آقای حجت الله اباذری صدابرداری و تنظیم گردید و به صورت کتاب تدوین گردیده و اکنون زیر چاپ است.

6. گردآوری و تدوین کتاب از چشمه سقا، شرح حال و نسب‌نامه شجره عباسیه(زندگی‌نامه و کراماتی از امامزاده شاه سید علی(ع) مدفون در قم) نبیره قمربنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) همراه با آداب زیارت، گزیده‌ای از زندگی‌نامه حضرت علی(ع) و جضرت ام‌البنین(س)، و چکیده‌ای از زندگی‌نامه، ازدواج و نسل حضرت ابوالفضل‌العباس(ع).(آماده  چاپ، منتظر طی روند اداری جهت انتشار).

7. ترجمه، تصحیح و تنظیم دست‌نوشته‌ای از مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصادق احمدی آباده‌ای.با عنوان«سبک زندگی اسلامی» (با الهام از رساله حقوق امام سجاد(ع) و نگرشی موضوعی بر آیات و روایات و...) (در دست تکمیل).

8. تحقیق و تصحیح کتاب «پیمان مهربانی در پیوند زناشویی» از مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ غدیرعلی ممیز ، جهت چاپ مجدد با ویراست جدید( آماده چاپ).

9. گردآوری و تدوین کتابی با عنوان«خطیب خودساخته»، زندگی نامه، خاطرات و مطالب دوستان استاد فقید مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن عرفان شهرضایی(رحمت الله علیه)، از آن مرحوم.(در دست گردآوری).

ج) آثار ناقص و در دست تکمیل:

1. مجموعه اشعار و زندگی‌نامه شعرای معاصر و گذشته شهرضا.2. سعادةالطالبین(توضیحی بر آداب المتعلمین خواجه نصیرالدین طوسی).3. الحجرات (گذری بر سوره مبارکه حجرات). 4. طریق العیش (نکاتی از زندگانی یکی از دوستان)5. تصحیح، تحقیق و آماده سازی دستنوشته‌هایی از آیت‌الله سید علی موسوی کمالی دزفولی با عنوان تفسیر قرآن برای همه(جلدهای2 به بعد).6. تحقیق و تصحیح کتاب قانون تفسیر، از آیت‌الله سید علی موسوی کمالی دزفولی که فعلا متوقف گردیده است.7. مصدریابی کتاب علم غیب آیت‌الله حاج شیخ علی نمازی شاهرودی(این کتاب ظاهرا چاپ و منتشر گردیده است ولی اطلاعی از آن ندارم).

د)آثار کمکی

برخی از دوستان اهل قلم در تدوین کتاب‌های خویش از اینجانب کمک گرفته‌اند که در ابتدا یا انتهای کتاب‌هایشان به آن اشاره کرده‌اند از آن جمله است: 1.کتاب«سیمای شهرضا» سید علیرضا حجازی، 2.«مجالس توحید فطری» محمد رضا باقی، 3 و4.«سیمای قرآن» و«امام مهدی موعود» سیدفضل الله تهامی گلپایگانی،5 و 6«گفتمان موعود» و« گزیده علوم قرآنی» علامه سید علی کمالی دزفولی؛ سید مجتبی مجاهدیان. 7. عرفان ثقلین، حجت الاسلام دکتر سید سلمان صفوی. 8. بازبینی(قبل از چاپ) کتاب شهرضای قدیم، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حسین اسماعیلپور. (فرزند آیت‌الله العظمی محمدعلی اسماعیلپور قمشه‌ای).

ضمنا ویرایش و مقابله مطالب برخی از نشریات مانند نشریه اطلاع رسانی معارف ویژه اساتید دروس معارف اسلامی دانشگاه‌های کشور و ره‌توشه تبلیغ، ویژه ماه مبارک رمضان سال 1427 که توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر گردیده است را عهده دار بوده‌ام.

در برخی مساجد شهرضا امامت جماعت و وعظ و سخنرانی داشته‌ام که عبارتند از مسجد امیرالمؤمنین(ع)، مسجد الرسول (ص)، مسجد نو و... . در سعادت‌آباد جرقویه و عباس‌آباد پاکدشت نیز فعالیت تبلیغی و در جبهه‌های جنگ به عنوان نیروی رزمی تبلیغی حضورداشته‌ام. امیدوارم خداوند رحمان و رحیم از همگان قبول بفرماید آمین رب العالمین.

در پایان، موفقیت و سرافرازی همه عزیزان و بزرگواران علم و قلم را از خداوند قلم به دستان، همان خدائی که به قلم ارزش داده و به آن سوگند یاد کرده است خواهان و خواستارم. و السلام علی رسول‌الله و علی آله الطیبین الاخیار.